brain@kortex-bg.com • за записване 02/9534113/15; 0884256533; 0887/912902

Медицински център "Кортекс", гр. София, yл. "Здраве" № 21

СИМПТОМИ и ДИАГНОСТИКА

СИМПТОМИ и ДИАГНОСТИКА

Началото на заболяването по принцип е постепенно и почти незабележимо. При някои пациенти понякога започва след стрес с по- леко изразени симптоми.

  • Пациентите започват да се оплакват и близките им забелязват, че техните движения стават по-бавни и мудни /т.нар брадикинезия и хипокинезия/. Лицето става все по-безизразно, почерка все по-ситен и нарушен, говора тих и монотонен, стойката все по-приведена, с малки и ситни крачки, губейки нормалното люлеене на ръцете покрай тялото при ходене.
  •  Наблюдава се типичният за болестта тремор /треперене/, който преобладава във фазите на покой. Обикновено започва от ръката, много рядко от крака. Възможно е заболяването да стартира първо с този тремор и той дълго време да бъде преобладаващ в клиничните симптоми.

С напредване на болестта треморът се разпространява в другият крайник от същата страна, преди да обхване противополжната половина на тялото, устните и брадичката.

  • Третият главен симптом на болестта е схващането на мускулите /известно като ригидност/ и води до скованост и нетипични болки в гръбнака, врата и крайниците.

           

Характерно за трите главни симптома на Паркинсоновата болест /тремор, хипо-брадикинезия и ригидност/ е, че се развиват асиметрично. В началото засягането е по-силно изразено в едната половина на тялото, която с прогресията на симптомите продължава да остава с по-ясно изразени оплаквания от по-късно обхванатата противополжна половина.

 

ТРЕМОРОГРАФИЯТА е ефективният начин за различаване на тремора и от болестта на Паркинсон. Успешното лечение на болестта на Паркинсон зависи първо – от точната диагноза. Необходим обстоен разпит /анамнеза/ и специализиран преглед от невролог, който по преценка провежда допълнителни изследвания:

  • Това могат да бъдат различни фармакологични тестове за доказване или отхвърляне на диагнозата.
  • Невролог назначава и неврофизиологично електромиографско изследване на мускулите-треморография, което прави запис и анализ на треперенето /треморограма/ и разграничава характерният вид на Паркинсоновото треперене от другите видове тремор.

           

Така, след поставената вече сигурна диагноза Паркинсонова болест се определя схемата на лечение от специалиста невролог с проследяване на пациента на шест месеца, а при необходимост и по-рано.

 

Болните се лекуват по личен терапевтичен план - диаграма и програма за двигателна активност срещу тремора и сковаността. На базата на прецизното диагностициране се назначава подходяща медикаментозна терапия в комбинация с Озонотерапия.