brain@kortex-bg.com • за записване 02/9534113/15; 0884256533; 0887/912902

Медицински център "Кортекс", гр. София, yл. "Здраве" № 21

КАК ДА ПОСТЪПИМ, АКО СТРАДАМЕ ОТ СВЕТОВЪРТЕЖ?

КАК ДА ПОСТЪПИМ, АКО СТРАДАМЕ ОТ СВЕТОВЪРТЕЖ?

Световъртежът, наред с главоболието, е едно от най-честите оплаквания в неврологичната практика. Той се среща при хора от всички възрасти. Болните го описват най-често като замайване, главозамайване, шемет и др. Може да бъде постоянен или да се явява на "кризи", да е съпроводен от чувство за въртене на околните предмети или на самия болен, потъване, излитане, нестабилност при ходене, залитане и др.
В повечето случаи се съпровожда и от други оплаквания, например - гадене, повръщане, шум в ушите, намален слух, изпотяване, сърцебиене, нарушена чувствителност в областта на лицето, намален вкус и др.
Причините за възникването на световъртежа са най-разнообразни и са свързани с нарушение във функцията на вестибуларния анализатор.
Произходът на оплакванията е различен при всеки болен. Нарушението във функционирането на вестибуларния апарат може да засяга само него, да е заболяване на нервната система или друго общо страдание на организма. Световъртеж или главозамайване може да се появи и при пътуване при хора с по-чувствителен вестибуларен апарат, т.нар. кинетоза.
Важно е да се знае, че световъртежът не е безобидно оплакване и винаги при появата му е задължително провеждане на преглед и съответните изследвания при специалист - невролог и невроотолог:ЕЕГ, Доплерова сонография, Вегетативно изследване. Само комплексен подход към проблема може да бъде резултатен за ефективното лечение на световъртежа.